Skip links

Baterie podtynkowe w projektowaniu wnętrz

Baterie podtynkowe

Baterie podtynkowe to coraz częstszy wybór podczas tworzenia projektu wnętrza łazienki. Jeśli zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem to wiedz, że baterie zamontowane w ścianie mają ogromny plus. Jest to łatwość utrzymania ich w czystości, bo cały system instalacyjny i doprowadzający wodę jest podtynkowy, czyli ukryty w ścianie. Do sprzątania pozostają, więc części natynkowe, czyli elementy widoczne na pierwszy rzut oka jak wylewka i dźwignia. W przypadku baterii prysznicowych, wannowych i bidetowych tych elementów jest więcej.

Coraz częściej spotykam się z opinią, że baterie podtynkowe zajmują bardzo mało miejsca i dzięki temu nadają się do malutkich łazienek, ale czy na pewno? Sprawa może nie być taka prosta.

❗️Według przepisów i norm nie powinno się wkuwać elementów podtynkowych w ściany nośne, a także w ściany konstrukcyjne budynku. Mało tego nie powinniśmy montować baterii podtynkowych nawet w przypadku, gdy jesteśmy oddzieleni od sąsiada ścianą działową❗️
Dlaczego? Głównie chodzi tutaj o akustykę. Im bardziej naruszasz, wyżej wymienione ściany, tym bardziej narażasz się na plotki o Twoim życiu prywatnych wśród sąsiadów. Nie muszą podsłuchiwać Cię przez szklankę, bo i tak będą Cię słyszeć.

źródło: projekt własny

🔸Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Rozwiązaniem dla Ciebie będzie wykonanie przedścianki z płyt gipsowo-kartonowych. Głębokość takiej ściany powinna być zgodna z rysunkiem technicznym wybranej baterii podtynkowej. Zabudowa razem z płytkami wynosi średnio +/- 7 cm.

W projektowaniu wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba znaleźć tylko odpowiednie rozwiązanie, czyli takie, które zapewni Ci pożądaną estetykę, komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania

🔸A na jakie konsekwencje może narazić Ciebie montaż nie zgodny ze sztuką?

Jeśli bateria podtynkowa zostanie źle zamontowana, np. wkuta w ścianę to pierwszą konsekwencją, która może być dla Ciebie odczuwalna jest utrata gwarancji:
1) na zakupioną baterię – w przypadku awarii producent nie uzna naszej reklamacji,
2) na nieruchomość- deweloper będzie miał możliwość nie uznania złożonych przez Ciebie reklamacji na np. złe wykonanie ściany, ze względu na wkutą w ścianę instalację.

🔸 Jakie działanie musisz podjąć?

Decydując się na projekt wnętrza Twoje domu/mieszkania i współpracując z naszym biurem architektury wnętrz wszystkie tego typu problemy znikają. Wiemy co robić, aby spełnić Twojego wymagania jednocześnie zapewniając Ci bezpieczeństwo wykonania ich zgodnie ze sztuką. Mamy takie kwestie na uwadze, ponieważ w naszej karierze już spotkaliśmy się z konsekwencjami złych działań oraz z ratowaniem inwestycji znajdujących się w złym położeniu.

Sprawdź, jak przebiega współpraca (etapy współpracy) i wybierz ofertę odpowiednią dla siebie.
Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem współpracy, to nasz architekt wnętrz przygotuje dla Ciebie niezobowiązującą wycenę- uzupełnij formularz kontaktowy.

Zapraszamy do polubienia naszego Instagrama oraz Facebooka.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z Internetu.
Odkryj
Przesuń